Premiér Bohuslav Sobotka k fiskální politice

08.02.2017

Jsem premiérem, který klade důraz na fiskální politiku. Je to jeden z hlavních pilířů prosperity. Současná vláda se zaměřuje na využití evropských rozvojových fondů, které představují významný příliv finančních prostředků do české ekonomiky. Jde o celé stamiliardy a připomeňme, že pravice kolem roku 2010 tvrdila, že prostě nejsou peníze a strašila Řeckem. Rezignace na fiskální politiku a nepravdy o nedostatku finančních zdrojů, ale naopak také politika necitlivých a přímo kontraproduktivních škrtů jen zbytečně prohlubovaly krizi.

Z pohledu ekologie v poslední době došlo na energetické renovace budov škol, úřadů či nemocnic, podpořeny byly různé čistící technologie a zařízení pro využití odpadů, železniční infrastruktura a s přispěním krajů se v poslední době výrazně zlepšilo cestování po železnici díky novým a rekonstruovaným vlakům. Tlak na výši mezd a další příjmy vedou k vyšší koupěschopnosti a obrací se ve vyšší hospodářský růst. Nemusí vést ke konzumní společnosti s kvantitativní spotřebou, naopak finančně dostupnější mohou být i různé ekologické produkty a směřování k udržitelnému rozvoji.

Je ale potřeba klást si otázku, jaké nástroje pro fiskální politiku by sám český stát měl uplatňovat v budoucnosti. Dosud hodně využíváme evropské fondy coby nováček v EU, kterému toto společenství nabízí pomoc k rozvoji. Již za několik let se to ale změní a další fiskální politiku buď budeme realizovat sami, nebo tato politika zkrátka realizována nebude. Osobně jsem příznivcem dalšího uplatňování fiskální politiky v oblasti investic, ale s důrazným přihlédnutím k multiplikačnímu efektu a tedy návratnosti veřejným rozpočtům. Proto vítám zaměření konference i k tomuto faktoru. Různá loby tento faktor mohou zkreslovat a hledání pravdy je v tomto ohledu velkou výzvou.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR